Kuopion filosofiakahvilan syyskausi 2026
Eurooppa – teemana Kuopion filosofiakahvilassa syyskaudella 2026
Eurooppaa väheksytään, pompotellaan, uhkaillaan ja syytellään. Eurooppalaista perua olevat kolonialismi ja imperialismi, ja ylipäätään eurosentrisyys, ovat viime vuosikymmeninä olleet yhä suuremman kriittisen huomion kohteena.
“Eikö voida sanoa, että tänään koko maailmaa pelotteleva kummitus on Eurooppa itse? Niin kaikki vanhan Euroopan kuin uuden maailmankin mahdit ovat astuneet pyhää liittoon manatakseen pois eurosentrisyyden aaveen”, totesi Slavoj Žižek viime keväänä. Eikä Žižekin mukaan suurin uhka Euroopan itsenäisyydelle ole mikään ulkoinen tekijä vaan Euroopan itseään koskeva pelko. ("European Union, seventy years later”, 4.4.2026, Substack.com.)
Mistä tuli, missä menee ja minne suuntaa Eurooppa? Mitä on eurooppalaisuus, vai onko sitä edes? Kuopion filosofiakahvilassa lähestytään syyskaudella Eurooppaa aate-, vaikutus- ja käsitehistorialliselta kannalta. Kevätkaudella on tarkoitus katsoa enemmän modernin ajan kiemuroita, ja ehkäpä kurkotella kohti tulevaakin.
Syyskaudella on seuraavina keskiviikkoiltoina klo. 16.30–18.30 tarjolla kolme sessiota:
7.10. "Antiikin kreikkalaiset ja barbaarit", Marke Ahonen, Kreikan kielen ja kirjallisuuden yliopistonlehtori, Helsingin yliopisto – Kuopion kansalaisopinton Kallavesi-sali, Puistokartano (Puistokatu 20).
28.10. "Ateena, Rooma vai Jerusalem? Arabialaisia näkökulmia Euroopan esihistoriaan", Taneli Kukkonen, filosofian professori, New York University Abu Dhabi – Kuopion museon monitoimitilassa (Museokatu 1).
9.12. "Eurooppalaisten arvojen ihanteet ja todellisuus ennen ja nyt", Virpi Mäkinen, systemaattisen teologian yliopistonlehtori, Helsingin yliopisto – Kuopion museon monitoimitilassa (Museokatu 1).
Tilaisuudet ovat kaikille avoimia ja maksuttomia. Suosittelemme ilmoittautumaan etukäteen SnellmanEdun verkkosivuilla (snellmanedu.fi), jotta saat tiedon mahdollisista muutoksista ja tulevista tapahtumista. Sekä kansalaisopistolla että museolla voi kahvilasta noutaa omakustanteiset kahvit tai muut nautittavaksi.
Tervetuloa jälleen Kuopion filosofiakahvilaan, sekä uudet että tutut kävijät!